SERVİSLER

Yat Kayıt Belgesi (Transitlog)

Solar Yachting Yat, Katamaran Kiralama

Turizm amaçlı özel teknelerin Türkiye’ye giriş ve çıkış işlemleri, Yat Kayıt Belgesi (Transitlog) belgesi ile yapılır. Transitlog belgesi sırasıyla Sahil Sağlık Denetleme Merkezi, Pasaport Polisi, Liman Başkanlığı ve Gümrük Muhafaza’nın onayından geçer.


Yabancı bayraklı ve yabancı limanlardan gelen yatlar için ilgili mevzuat uyarınca ilk vardıkları Türk Limanında, Yat Kayıt Belgesi kapsamında yapacakları beyan ve görevlilerce yapılan işlemler, kesin çıkış yapılana kadar sonradan uğrayacakları Türk limanlarında da ayrıca bir işleme gerek kalmaksızın geçerlidir.


Transitlog belgesinin geçerlilik süresi bir yıldır ve transitlog bu süre sonunda yenilenmelidir. Yabancı bayraklı yatlar iki yıl denizde veya karada kışlama, bakım onarım amacı ile transitlog belgesi ile bırakılabilirler. Yat limanı veya yat çekek yerinde bırakılan ve en az iki yılda bir sahipleri tarafından kullanılan yatlar, transitlog belgesi ile ayrıca bir izne gerek kalmaksızın beş yıla kadar Türkiye’de kalabilirler.


Türkiye’ye giren ve çıkan yatlar transitlog işlemlerini sınır kapılarında yapmak zorundadırlar. Türk kıyıları boyunca giriş limanları Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Hopa, Rize, Sinop, Zonguldak, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Bandırma, Akçay, Ayvalık, Dikili, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Didim(Söke), Güllük, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye, Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Alanya, Anamur, Taşucu, Mersin, Botaş, Bartın, Gemlik, Mudanya, Bozyazı, İnebolu, Derince, Ereğli, İskenderun Limanlarıdır. Bu sınır kapıları dışında deniz yolu ile giriş yapmak yasal suçtur.


Transitlog belgesi, yabancı bayraklı yatlar için Türk karasularında dolaşma ve Türk limanlarına giriş yapma imkânı tanır. Türkiye’ye girme veya Türkiye’den ayrılma, Türk limanları arasında seyir etme ve Türk Limanlarında kışlama ile ilgili bütün esaslar transitlog belgesi ile yapılır ve bu belgedeki tüm bilgiler sonradan yapılacak işlemler için temel oluşturur.


5 YIL SONUNDA TRANSİTLOG YENİLEMEDE İSTENECEK BELGELER
  • Yat sahibini belirtir tescil sertifikası
  • Yatın sahipleri tarafından iki yılda bir kullanıldığını kanıtlayıcı belge, (Eski transitlog belgeleri)
  • Yatın Türkiye’de beş yıl kaldığını kanıtlayıcı belge, (Bağlama Sözleşmesi)

TRANSİTLOG BELGESİ AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA GEÇERLİLİĞİNİ KAYBEDER
  • Türk limanlarından veya Türk karasularından ayrılmak
  • Yatın satılması/devredilmesi
  • 1 yıllık sürenin dolması
  • Belgenin kaybedilmesi

Transitlog belgesinin süresi dolmadan yenilenmelidir. Aksi durumda para cezası uygulanır.YEDEK PARÇA VE TEÇHİZAT İTHALATI

Yabancı bayrak yat sahipleri, gümrük makamlarının denetiminde yedek parça ve teçhizatları yalnızca kendi yatlarında kullanmak üzere vergisiz olarak ithal edilebilirler. İthal edilen tüm yedek parça ve teçhizatler yat envanterine kaydedilir.


KABOTAJ DAHİLİNDE YOLCU VE MÜRETTEBAT

Türkiye’de kışlayan veya yurtdışından gelerek Türkiye’ye giriş yapmış yabancı bayraklı özel yatların liman içinde veya Türk limanları arasında seyir yapmasına yalnızca yat sahibi içinde olması şartıyla izin verilir. Çok sahipli yabancı bayraklı özel yatlar, yılda en fazla dört sahibi tarafından kullanılabilirler. Bu yatlara yat sahibinin ailesi dışında, karşılığında hiç bir ücret alınmadan yalnızca eğlence, gezi, spor, amacıyla Türk veya yabancı misafir alınması mümkündür.